Rozpoczęcie realizacji projektu – 1 marca 2023
Grupa operacyjna MORO rozpoczęła realizację I etapu projektu, obejmującego prace naukowo-badawcze których rezultatem będzie opracowanie koncepcji inteligentnego systemu monitorowania wzrostu roślin uprawnych z wykorzystaniem obrazowania cyfrowego, opracowanie koncepcji stacjonarnego i mobilnego stanowiska monitoringu fenologicznego oraz koncepcji aplikacji webowej i aplikacji mobilnych udostępniających wyniki prac rolnikom.
2023-05-05
Etap 1
Przeprowadzono badania koncepcyjne dotyczące opracowania:
- inteligentnego systemu monitorowania wzrostu roślin uprawnych z wykorzystaniem obrazowania cyfrowego w wersji wielowariantowej
- stacjonarnego i mobilnego monitoringu fenologicznego z zastosowaniem wysokorozdzielczych i hiperspektralnych kamer AI
- narzędzi do akwizycji, magazynowania i przetwarzania obrazów z stacjonarnych i mobilnych polowych systemów obrazowania cyfrowego
- koncepcji wytworzenia oprogramowania do analiz faz fenologicznych roślin, agronomiczno-środowiskowych oraz planowania i analiz zasobów przedsiębiorstwa rolnego
- koncepcji aplikacji webowej i mobilnej dla cyfrowego dostępu do danych przetworzonych i wyników analiz uzyskanych za pomocą inteligentnego systemu monitorowania (MORO)
Dokonano zakupu referencyjnych rozsiewaczy nawozów, po jednym dla każdego typu z badanych upraw, tj. pszenicy ozimej, kukurydzy zwyczajnej oraz porzeczki czarnej oraz jednego zestawu analizatora Augmenta, z przeznaczeniem do prac eksperymentalnych realizowanych w gospodarstwach doświadczalnych Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu zarówno na uprawach rolniczych jak i sadowniczych.
Pracownicy PODRB przeprowadzili konsultacje z rolnikami w zakresie możliwości instalacji stacji pogodowych oraz kamer fenologicznych na ich uprawach.
Zakupiono elementy infrastruktury IT pozwalające na rozpoczęcie prac koncepcyjno-projektowych w zakresie akwizycji, magazynowania i przetwarzania obrazów oraz aplikacji web i mobilnej.
2023-08-04
Etap 2
Zrealizowano prace badawczo-rozwojowe, których końcowym efektem było wytworzenie stanowiska badawczego dla stacjonarnych i mobilnych rolniczych urządzeń fenologicznych z zastosowaniem wysokorozdzielczych kamer AI i narzędzi Internetu Rzeczy wraz z narzędziami IT do akwizycji i magazynowania obrazów cyfrowych oraz gromadzenia danych o zasobach przedsiębiorstwa rolnego.
Dokonano zakupu stacji pogodowych, które po odpowiednim przygotowaniu zainstalowano w miejscach uzgodnionych przez pracowników PODRB z rolnikami – członkami konsorcjum.
Opracowano dwie wersje prototypowej multispektralnej, wysokorozdzielczej kamery fenologicznej, a także zakupiono 3 komercyjne stacje fenologiczne przeznaczone do prac doświadczalnych w gospodarstwach Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Prace te mają na celu odpowiednie dostosowanie urządzeń, które w przyszłym sezonie będą instalowane na uprawach rolników – członków konsorcjum.
2023-10-06
Etap 3
Przeprowadzono prace polegające na uzupełnieniu opracowanych założeń i elementów oprogramowania o komponenty sztucznej inteligencji (AI). Przeprowadzono też dalsze prace koncentrujące się na wytworzeniu prototypu aplikacji webowej i mobilnej wg koncepcji z etapu 1, wzbogaconej zebranymi przez pracowników PODRB uwagami rolników.
Opracowano sposób przechowywania gromadzonych danych zapewniający im odpowiedni poziom bezpieczeństwa, a jednocześnie łatwą dostępność dla uprawnionych użytkowników.
2024-01-10
Etap 4
Przeprowadzono prace badawczo-rozwojowe, w wyniku których opracowano, a dalej przetestowano w skali laboratoryjnej pilotażową wersję inteligentnej platformy monitorowania roślin w wersji bez komponentów sztucznej inteligencji. Wersja ta następnie została uruchomiona z dostępem publicznym za pośrednictwem autorskiej platformy cropchart.net.